Castor BDHHHC0050P2T2B42
Castor BDHHHC0050P2T2B42
8,68  incl. 24% VAT
7,00  excl. 24% VAT
Available on backorder
Add to cart
Castor BDHHHC0050P2T2B42
Filters Sort results
Reset Apply
back brake,
ø50mm,
polypropylene (PP) wheel center,
thermoplastic rubber tread,
ball bearing,
dyn. load capacity
70kg
8,68  incl. 24% VAT
7,00  excl. 24% VAT
Available on backorder
Extra Features
  • Stock orders 2-3 days delivery
  • Back orders 5-10 days delivery
  • Free Shipping from 50EUR
Description
Galvanized sheet steel fork with a ball bearing, fastening by bolt, hole ø11mm, fork with material thickness 1.50mm (fastening) and 2.00mm (fork), inner part of wheel made of polypropylene, tread made of thermoplastic rubber 95° Shore A, width of the wheel center 44mm, ball bearing, full covering plastic bearing guard.
Additional information
Dimensions 6625864309 cm
Product SKU
BDHHHC0050P2T2B42
Standard Compliance
DIN EN 12530
Series
P2T2
Fastening
Brake and Direction
back brake
Material of the Wheel
Tread
Temperature range
-20°C to +60°C
Wheel Diameter
50mm
Load Capacity
70kg
Total Hight
70mm
Width of Tread
19mm
wheel hub Width
44mm
Offset
25mm
Fastening Bolt Hole Diameter
11mm
Swivel Radius
80mm
Wheel Bolt Size
M6
Bushing Diameter
6mm