Castor BBH85WC125P0P0R1W
Castor BBH85WC125P0P0R1W
11,16  incl. 24% VAT
9,00  excl. 24% VAT
Available on backorder
Add to cart
Castor BBH85WC125P0P0R1W
Filters Sort results
Reset Apply
back brake,
ø125mm,
polypropylene (PP) wheel center,
polypropylene (PP) tread,
roller bearing,
dyn. load capacity
150kg
11,16  incl. 24% VAT
9,00  excl. 24% VAT
Available on backorder
Extra Features
  • Stock orders 2-3 days delivery
  • Back orders 5-10 days delivery
  • Free Shipping from 50EUR
Description
Galvanized sheet steel fork with a ball bearing, fastening by bolt, hole ø13mm, fork with material thickness 2.50mm (fastening) and 2.50mm (fork), Wheel made of polypropylene, width of the wheel center 50mm, roller bearing, metal bearing guard.
Additional information
Dimensions 6625864309 cm
Product SKU
BBH85WC125P0P0R1W
Standard Compliance
DIN EN 12532
Series
P0P0
Fastening
Brake and Direction
back brake
Material of the Wheel
Tread
Temperature range
-20°C to +60°C
Wheel Diameter
125mm
Load Capacity
150kg
Total Hight
154mm
Width of Tread
38mm
wheel hub Width
50mm
Offset
45mm
Fastening Bolt Hole Diameter
13mm
Swivel Radius
127mm
Wheel Bolt Size
M10
Bushing Diameter
15mm